המרתון הטכנולוגי הראשון של אלו"ט ועמותת בוגרי אופק

עשרות חיילים ובוגרים של יחידת אופק בחיל האוויר, עבדו במשך 24 שעות רצופות על פיתוחים שישפרו את חייהם של ילדים ובוגרים עם אוטיזם

בסוף יולי 2017 התקיים שיתוף פעולה מרתק בין חיילי ובוגרי יחידת אופק של חיל האוויר לבין אלו"ט: עשרות מתנדבים מהיחידה ומעמותת הבוגרים קיימו את ה"האקתון" (מרתון טכנולוגי) הראשון בישראל למען אנשים על הספקטרום האוטיסטי, במשרדי חברת הסטארטאפ  Playbuzz בתל אביב.

במשך 24 שעות רצופות של פיתוח אינטנסיבי עבדו המתנדבים על מגוון פתרונות טכנולוגיים במטרה להפוך את החיים של ילדים ובוגרים עם אוטיזם, של הורים ושל מטפלים, לקלים, עצמאיים ואיכותיים יותר.

אודות התהליך:

ההאקתון, היה שיאו של מיזם חדשני, שכלל חודשים של עבודת תכנון וחשיבה משותפת בין בוגרי יחידת אופק לבין הורים, מדריכים, מטפלים מקצועיים ואנשי צוות של אלו"ט. תחילתו בקול קורא שיצא לעובדי והורי אלו"ט והזמין אותם להעלות את האתגרים והקשיים איתם הם מתמודדים בחיי היום יום. תוך ימים ספורים התקבלו עשרות תגובות שהציפו מגוון אתגרים הנוגעים לנושאים שונים איתם מתמודדים אנשים וילדים על הרצף האוטיסטי. עם האתגרים בידינו, יצאנו לגיוס המתנדבים והופתענו מההתגייסות הרבה והמהירה של עשרות מתנדבים בהם: הורים לילדים עם אוטיזם בעלי כישורים טכנולוגיים, בוגרים עם אוטיזם, מתכנתים בוגרי יחידת אופק ואנשי טכנולוגיה ממגוון חברות הייטק. לכל צוות מונו מנטורים שבאים מעולם הטכנולוגיה או אנשי מקצוע של אלו"ט.

כשבועיים לפני ההאקתון התקיים אירוע התנעה אליו הוזמנו המתנדבים  כדי לשמוע על האתגרים המצפים להם ולהכיר מעט יותר את נושא האוטיזם. בשבועיים הנותרים עד להאקתון למדו הקבוצות על האתגרים והחלו לחשוב על הפתרונות שירצו לפתח.

כ- 85 מתנדבים הגיעו ביום חמישי 27.7 בשעה 11:00 בבוקר למשרדי חברת PLAYbuzz והחלו לעבוד במרץ על האתגרים שהצבנו בפניהם.  זה התחיל בשיחות בין חברי הקבוצה, התייעצויות עם מנטורים, הבנת הבעיה והפתרון ועבודת הפיתוח המורכבת כשכל הזמן לנגד עיניהם עומדת טובתם של הילדים והבוגרים עם אוטיזם. במהלך הלילה הארוך היו ניסיונות, כשלונות ועבודה מאומצת, וניסיונות נוספים עד לתוצאה המוצלחת. כדי לשמור על המורל ועל הצוותים ערניים הגיעו במהלך הלילה אנשי הייטק ומרצים שחלקו מידיעותיהם עם המתנדבים והעצימו אותם בהרצאות מעוררות השראה.

ביום שישי, בשעה 8:00 בבוקר, כשכולם טרוטי עיניים, נדרשו הצוותים לסיים את הכנת הפיצ' (הצגת המוצר) שיצרו עבור המוצר שלהם לקראת טקס הסיום שהחל בשעה 9:00 בבוקר. עייפים אך מרוצים הציגו הצוותים בזה אחר זה את הפיתוחים החדשניים בפני חבר שופטים מכובד שכלל את היזם ואיש ההייטק יוסי ורדי, אהרון אהרון, מנכ"ל הרשות הלאומית לחדשנות ולשעבר מנכ"ל אפל ישראל, ד"ר ניר ויסבורט סמנכ"ל מוצרים ודאטה בחברת פלייבאז, מפקד יחידת אופק חיל האויר, ונציגי חברות הייטק שתרמו להאקתון, בהם: נתן ברק – מנכ"ל אמפרסט מערכות (mPrest), ד"ר עודד מרגלית, ראש מרכז המצוינות של יבמ לאבטחת סייבר, והורים מהנהלת אלו"ט: מלכי איציק ואיציק פרנקו. . יצויין כי לארוע תרמו גם חברות Dell EMC, Samsung NEXT, Interblog .

מה השגנו?

מבין 12 הפרויקטים שהוצגו בחרו השופטים  ב- 3 מצטיינים (כולם באותו סדר חשיבות), בהם:

כלי נגינה מבוסס תנועה המסייע בהבעת רגשות (Music Motion):  פתרון זה בא לתת מענה לקושי של ילדים ובוגרים עם אוטיזם בהבעה עצמית והבעת רגשות. מוסיקה היא צורת תקשורת מצוינת המסייעת להביע רגשות ועולם פנימי. עם זאת, חלק מהאנשים על הספקטרום האוטיסטי מתקשים לנגן בכלי נגינה רגיל בגלל מוגבלות ביכולות מוטוריות. צוות המפתחים המתנדבים פיתח כלי נגינה מבוסס תנועה, הכולל מסך שעליו מצולמת דמות המשתמש ועיגולים צבעוניים. כל תנועה "מזיזה" עיגול אחר על המסך, ומשמיעה צליל שונה. לצד הצלילים המופקים על ידי המשתמש, יש אופציה לבחור מקצבי רקע, כך שגם משתמש שרק מתחיל להתאמן בכלי, יפיק מנגינה שתהיה נעימה לסביבה, וחווייתית עבורו, ולאט לאט יוכל ליצור מנגינות מורכבות מיותר צלילים ומקצבים.

התקן המסייע להתאים עוצמת קול (Ponen): ילדים רבים על הרצף מדברים לעיתים בעוצמת קול גבוהה מדי, מה שמקשה על התקשורת המילולית אתם. הורים מספרים, שזה דבר שגורר מתחים ועימותים. הפתרון שפותח, מוצא אינדיקציה לעוצמת קול ותדירות, ומתריע בזמן שעוצמת הדיבור של הדובר עוברת את "התדר הרצוי". הילד מקבל את הפידבק, הופך מודע לעוצמת הקול ולומד להתאים אותה לתדר הרצוי.

מערכת לניהול ולימוד סדר פעולות (ToDoDo).:  על מנת לבצע פעולות כמו צחצוח שיניים, הכנת כוס שוקו, הכנת תיק לבית הספר, ילדים רבים על הרצף צריכים ללמוד את הפעולה בצורה שמפרקת אותה למספר תתי-פעולות, וגם לזכור מתי לעשות אותה. כיום זה נעשה באמצעות כרטיסיות שמדפיסים ומדביקים על הקיר או במקומות שונים בהם מתבצעות הפעולות. הפתרון שפותח: שעון יד שיתן התראות שונות בצלילים שונים ויסייע לילדים לנהל את עצמם וללמוד את סדר הפעולות על מנת שיוכלו להיות עצמאים יותר.

פתרונות נוספים שפותחו במסגרת האירוע:

מאמן הבעות פנים לרגשות – (E2E = emotion to expression). האתגר: איך לדוגמא ללמד לחייך אדם שמעולם לא חייך? לאדם עם אוטיזם יש פעמים רבות מבע פנים מצומצם, קושי להביע רגשות באמצעות מימיקה של הפנים, ולכן קושי של החברה לזהות איך האדם מרגיש בפנים.

הפתרון שפותח: תוכנה העוזרת לילד/בוגר עם אוטיזם לתרגל הבעת פנים, לדוגמא: חיוך, כדי להביע הנאה, שמחה וכד'. איך הפנים צריכים להתנהג במצבים חברתיים שונים. על בסיס תמונה של אדם שאינו מחייך התוכנה מייצרת את תמונתו כשהוא מחייך. עכשיו, כשהוא רואה איך ייראה עם חיוך, מתחילים ללמד אותו בשלבים איך לייצר חיוך על פניו. עבור מי שלא חייך מעולם, זה דבר מדהים!!!

כהכנה להאקתון, ניגש צוות המפתחים לילדים עם אוטיזם ושאל: "מה יעזור לך ללמוד לחייך? הילד ענה: "אם יצלמו אותי ויגידו לי לאיזו תוצאה אני צריך להגיע, זה יעזור."  הכלי שפותח מסייע למתאמן לפרק כל פעולה, כמו חיוך, לחלקים ושלבים קטנטנים, ומבוסס על מחקרים שמראים, שבעזרת לימוד של תנועות ניתן להתאמן וללמוד הבעות פנים.

כלי המסייע למבוגר שיוצא עם קבוצת ילדים אוטיסטים לשמור עליהם יחד שלא ילכו לאיבוד ("ביחד", Stay Together) : אפליקציה שתסייע להורה או מדריך שמשגיח או יוצא עם קבוצת ילדים / בוגרים עם אוטיזם לשמור עליהם יחד שלא ילכו לאיבוד, כולל התראה על חניך שמתרחק ועל מיקומו בכל רגע נתון.

על מנת שהפרויקטים ימשיכו להתפתח, ויגיעו לכלל מיזמים אמיתיים, הפתיע עמוס שפירא יו"ר אלו"ט, את הקהל עם בחירה משלו, והכריז על השקעה חברתית אישית מצידו בפרויקט הנ"ל – "ביחד".  תנאי ההשקעה שהגדיר שפירא, כוללים התחייבות שלו לסייע ב-25,000 ₪ שיעמדו לרשות הקבוצה לחצי שנה. אם ההשקעה תניב פירות עסקיים בעתיד, אזי כל הפירות מהחלק היחסי של השקעתו ילכו לאלו"ט, ואם המיזם לא יתקדם, הכסף ייתרם לאלו"ט בכל מקרה.

לוח אינטראקטיבי דיגיטלי להצגת שיגרת היום – BOARDY  . במטרה להחליף את לוחות סדר היום הנמצאים במסגרות ומציגים את סדר היום ומהווים בסיס לשיחה והעברת מידע בין הצוות והחניכים. הלוח האינטראקטיבי מאפשר הצגת סדר היום, הורדת משימות שהתקיימו והוספת משימות חדשות.

תיק וירטואלי המרכז את המידע של כל המטפלים בילד ויאפשר סינכרון ועדכון בין כל הגורמים המטפלים. עונה על אתגר חשוב בניהול הטיפולים הפרא-רפואיים בילדים עם אוטיזם או בוגרים בבית לחיים. לדוגמא, ילד מקבל טיפול פרא רפואי בממוצע 3 פעמים בשבוע, אך אין סינרגיה בין המטפלים בריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת וטיפול רגשי, או בינם לבין ההורה.

EZpic   –  אפליקציית לוח תקשורת המתנהגת כמו גוגל ומשלימה משפטים בתמונות. לדוגמא מציגה תמונה של משקאות וכשלוחצים אליה נפתחות תמונות של סוגים שונים של משקאות. מאפשר לאדם עם אוטיזם שאינו ורבלי לתקשר בצורה מהירה ולהביע את רצונותיו בבהירות

Smart Pic –  אפליקציית לוח תקשורת המאפשרת למשתמש לומר את רצונו בתוך 3 תמונות. בעזרת שימוש בבינה מלאכותית לומדת התוכנה את הרצונות וההתנהגויות ויודעת לבחור מבין מגוון התמונות הקיים את אלה שמביעות את הרצונות בצורה המהירה ביותר.

בדיקה טכנולוגית של קשר עין במהלך אבחון – אלגוריתם מיוחד שפותר בעיה שכיחה במהלך אבחון אוטיזם. מדד אובייקטיבי לאבחון הוא קשר עין, אך למאבחן, שמתרכז בנושאים שונים במהלך האבחון, קשה לומר במשך כמה אחוזים מזמן הטיפול היה קשר עין. האפליקציה עוקבת אחר אישוני המאובחן ובסוף נותנת תמונת מצב אובייקטיבית ומדוייקת.

באירוע אמר עמוס שפירא, יו"ר אלו"ט:  "מרגש לראות כיצד אנשים צעירים ומוכשרים אינם שוכחים את אלה שהחיים פחות היטיבו עמם. ההתגייסות של עמותת אופקים ויחידת אופק ראויה לכל הערכה; כאזרח, כיו"ר אלו"ט וכיוצא חיל האויר בעצמי, אני גאה בפעילות זו ומודה באופן אישי לכל אחד מהמתנדבים."

ארקדי גורביץ', יו"ר עמותת אופק אמר באירוע: "מיד עם הקמת העמותה החלטנו לקחת את הידע המקצועי שצברנו ולהחזיר לחברה בצורת תרומה למגזר השלישי. במגזר זה קיימים פערים מאוד גדולים בתחום המחשוב והטכנולוגיה לעומת המגזר העסקי, ומצד שני – יש להם אותם צרכים. לכן אנו שמחים שבחרנו באלו"ט בתור הפרויקט הקהילתי הראשון שלנו, ונהנים מהחיבור הקסום שנוצר. האקתון למטרה טובה יהפוך למסורת שנתית אצלנו."

ומה עכשיו?
במהלך חצי השנה הקרובה אגף פיתוח המשאבים באלו"ט יפעל על מנת לאתר יזמים, משקיעים או תורמים שיהיו מוכנים להירתם למשימה של המשך פיתוח התוצרים הנפלאים. על מנת לשמש דוגמא למשקיעים מהמגזר העסקה הכריז עמוס שפירא יו"ר אלו"ט כבר במהלך הארוע על השקעה חברתית אישית מצידו בפרויקט "ביחד".   תנאי ההשקעה שהגדיר שפירא, כוללים התחייבות שלו לסייע ב-25,000 ₪ שיעמדו לרשות הקבוצה לחצי שנה. אם ההשקעה תניב פירות עסקיים בעתיד, אזי כל הפירות מהחלק היחסי של השקעתו ילכו לאלו"ט, ואם המיזם לא יתקדם, הכסף ייתרם לאלו"ט בכל מקרה.

אהרון אהרון, מנכ"ל הרשות הלאומית לחדשנות, וראש צוות השופטים הזמין את היזמים שיירתמו למשימה לקבל השלמת השקעה גם מהזירה החברתית ציבורית הפועלת במסגרת הרשות ומשקיעה בפרויקטים למען אנשים עם מוגבלויות.

מי שיירתמו למשימה יזכו להוביל עסק עם נשמה.

האירוע עורר הד תקשורתי גדול וכתבות רבות התפרסמו בנושא ביניהן:

https://tinyurl.com/ycx3kwws

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4996803,00.html

https://tinyurl.com/y7dq4em9

 

http://finance.walla.co.il/item/3084950

 

  אנו מודים לכל המשתתפים באירוע

להתראות בהאקתון 2018