עתירה נגד משרד הבריאות: "יביא להרס הסיכויים של אלפי ילדים אוטיסטים"

יו"ר אלו"ט, עמוס שפירא: "משרד הבריאות פרסם מכרז שיוביל לפגיעה בלתי הפיכה באלפי ילדים עם אוטיזם לכל ימי חייהם. טיפול בילדים עם אוטיזם לא יכול להתנהל כמו מכרז לאספקת ציוד משרדי . ילד שלא יקבל טיפול ראוי בגיל הילדות יגרם לו נזק חסר תקנה שילווה אותו כל ימי חייו"

עשרות הורים לילדים עם אוטיזם לא ישלחו את ילדיהם לגן – חברו לאלו"ט, לעמותה לילדים בסיכון ולעמותות נוספות להגשת עתירה נגד משרד הבריאות.

עשרות הורים לילדים עם אוטיזם יחד עם אלו"ט, העמותה לילדים בסיכון ועמותות נוספות, הגישו היום  עתירה לבית המשפט כנגד ניסיון של משרד הבריאות לשנות לרעה סדרי עולם בכל הנוגע להענקת טיפולים לילדים אוטיסטים בגיל 3-7 ואשר עומד בסתירה מוחלטת לפסיקת בג"צ.

עד היום מימון הטיפול בילדים אוטיסטים נעשה על בסיס תעריף קבוע שעוגן בפסק דין של בג"צ והבטיח טיפול איכותי. מכרז משרד הבריאות מזמין כל גורם ללא ניסיון מקצועי בטיפול בילדים אוטיסטים להתחרות על המחיר הנמוך ביותר. הגופים שיתנו את הצעת המחיר הנמוכה ביותר-יזכו והם שיטפלו בילדים האוטיסטים.

המכרז שהוציא משרד הבריאות חוטא לילדים ולהורים בכך שלא העמיד כתנאי דרישות מקצועיות, ניסיון טיפולי, היכרות או הבנה באוטיזם בכלל ובילדים עם אוטיזם בפרט. המכרז יאפשר כניסה של של ארגונים שאין להם שום ניסיון בעבודה עם ילדים על הרצף האוטיסטי ויותר מכך – בחלק מהמקרים הוא ידחוק עמותות מנוסות בתחום הטיפול בילדים עם אוטיזם מלגשת למכרז.

העתירה עוסקת ביוזמה מזיקה וחמורה של משרד הבריאות להדיר ממתן שירותי הטיפול הבריאותי המקדם (טב"מ) לילדים על הספקטרום האוטיסטי את הגורמים המומחים העוסקים בכך עשרות שנים; ביוזמה להכניס לתחום גופים מסחריים ללא כל ניסיון רלוונטי, ולהוריד את עלויות הטיפול אל מתחת למינימום, שנקבע זה לא מכבר על ידי בג"ץ כמינימום ההכרחי להבטחת הרף המקצועי של השירותים. כל זאת במטרה לצמצם עלויות, ותוך שטובתם של הילדים מוקרבת לטובת רצונו של משרד הבריאות לחסוך כספים, שבג"ץ חייב אותו להקצות לשירותים אלה.

לדברי יו"ר אלו"ט, עמוס שפירא: "יש דברים שאסור לתת לכוחות השוק לפעול לגביהם. מכרז לטיפול בילדים עם אוטיזם לא יכול להתנהל כמו מכרז לאספקת ציוד משרדי. חלילה לנו לעשות טעויות על גבם של ילדים קטנים ועוד בניגוד לפסיקת בג"ץ. ילד שלא יקבל טיפול ראוי בגיל הילדות יגרם לו נזק חסר תקנה שילווה אותו כל ימי חייו. לראשונה משרד הבריאות מפרסם מכרז על מחיר בתחום שבו התחרות תגרום בהכרח לירידה ברמת הטפול בילדים ולפגיעה חמורה לכל ימי חייהם. העובדה שמשרד הבריאות מתיר במכרז טפול בידי גורמים לא מקצועיים תביא גם היא לירידה ברמת הטיפול. לאחר שנים שבהן משרד הבריאות לא טיפל במחסור באנשי מקצוע מומחים באוטיזם, הוא מנסה לפתור את הבעיה על ידי הפקרה של הילדים לנותני שירותים לא מקצועיים ומגלגל את האחריות אל העמותות המפעילות"

הורים נחרדו מהמחשבה על התוצאות שעלול להביא המכרז, והצטרפו לעתירה לתבוע את זכותם המשפטית כפי שמעוגנת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי כדי לקבל את הטיפול הראוי.

לעתירה שהוגשה על ידי עורכי הדין רענן הר זהב,יונתן ברמן ושחר אבימור הצטרפו גם העמותות ס.ו.ל.ם , העמותה לילדים בסיכון, ומרכז מילמן.

יש לציין כי ילדים עם אוטיזם עד גיל 7 מקבלים על פי חוק, 14 שעות שבועיות של טיפול בריאותי מקדם מאנשי מקצוע פרא – רפואיים. הטיפול בגילאים אלה הינו קריטי למימוש הפוטנציאל הטמון בכל ילד.