עזרים

המידע המובא בעמוד זה אינו מתייחס ל"טיפול" או "שיטת טיפול" במובן הרגיל של המילה. אלו הם כלים או עזרים שנועדו להקל על אדם בספקטרום האוטיסטי לבצע פעולות ,לרכוש מיומנויות מסוימות ולהגנה.

פרטים נוספים על העזרים המופיעים בעמוד זה ניתן למצוא אצל המידענית "בבית לורן"- בטלפון:03-6703077

תקשורת תומכת וחליפית

עזרים המספקים תקשורת מורחבת לאלה המתקשים בדיבור או שאינם יכולים לדבר באופן מילולית. תקשורת זו כוללת שימוש במחוות, שפת סימנים, אסטרטגיות תקשורת, ובעזרים כמו כרטיסי תקשורת ((PECS , לוחות תקשורת, לוחות תקשורת אלקטרוניים, פלט קולי , תוכנות מחשב ואפליקציות.

בשימוש בעזרים לתקשורת יש לבנות אוצר מלים שיענה על צרכי התקשורת של המשתמש; כך שיוכל להביע את עצמו במצבי החיים השונים. המלים עשויות להיות מיוצגות על גבי עזר התקשורת באמצעות אובייקטים, תמונות, סמלים או מלים כתובות שלמות. אופן ייצוג המלים נבחר בהתאם יכולות המטופל ועל פי צרכיו.

לוח תקשורת ידני הוא משטח שעליו מופיעים סמלים שונים וההצבעה עליהם מחליפה תקשורת קולית. הסמלים יכולים להיות איורים, צילומים, מילים, אותיות או סמלים שהומצאו במיוחד עבור לוחות תקשורת.

לוח תקשורת אלקטרוני הוא שיכלול של לוח התקשורת הידני שנותן מגוון אפשרויות תקשורתיות רב יותר. לוח תקשורת אלקטרוני מאפשר למשתמש תקשורת באמצעות הצבעה או הקלדה. המשתמש לוחץ על הכפתור השייך לתמונה המתאימה למסר שברצונו להביע, והמכשיר משמיע את המסר שהוקלט מראש. לוח כזה יכול להוסיף פלט קולי או להשתנות במהירות בהתאם ללחיצות הקודמות עליו כך שהוא מזרז את השיחה או מגדיל את רפרטואר הסמלים הרלוונטיים לנושא השיחה.

אדם בספקטרום האוטיסטי המסוגל לקרוא ולכתוב יכול להשתמש במכשיר עם מקלדת דומה למקלדת מחשב; אלא שמקלדת-התקשורת קטנה יותר, נוחה לטלטול ומצוידת במסך קטן בעל כמה שורות, המאפשר לנמען לקרוא את מה שהוקלד. חלק מהמכשירים משוכללים ויקרים יותר מצוידים גם במחולל קולות, המשמיע את המילים שהוקלדו.

לוח תקשורת אלקטרוני יכול להיות מחשב נייד, טאבלט , או אפליקציה בסמארטפון.

שימוש במחשב

תכונות המחשב מקנות לו יתרונות רבים עבור אנשים על הספקטרום האוטיסטי. המחשב מספק גירויים חזותיים וקוליים, ועוזר למשתמש בו להתמקד בתוכן הרלוונטי. עבודה במחשב היא מטבעה עבודה מובנית הבנויה על כללים. מן המחשב מקבלים תגובה עקבית, ובמידת הצורך – תגובה חוזרת ונשנית פעמים רבות. המחשב הוא "בלתי אישי", וגם קולות דיבור המושמעים ממנו הם חסרי הבעה רגשית, דבר המקל על אדם בספקטרום האוטיסטי להקשיב לו ולהגיב אליו. כתיבה באמצעות מחשב נעשית כמעט ללא מאמץ מוטורי, והכתב המתקבל מסודר ואחיד. היכולת לתקן שגיאות בקלות מעודדת את האדם להתבטא.

תוכנות מחשב רבות "מדריכות" את המשתמש, והדבר מאפשר למשתמש עם אוטיזם מידה רבה של עצמאות. כיום קיימות לומדות רבות היכולות לעזור בקידום תחומי תפקוד מגוונים, והמחשב הוא כלי עזר רב-ערך בידי מורים ומטפלים, ובעל אפשרויות רבות למשחק ולהנאה לאדם הלוקה באוטיזם.

משקפיים מיוחדים

משקפי פריזמה מיועדים לתקן עיוותים בתפיסה חזותית. משקפיים בעלי עדשות צבעוניות מכונים גם עדשות איירלן, על שם מפתחת השיטה. המשקפיים מיועדים לצמצם קשיים בתפיסה החזותית והצפה חושית. אנשים הסובלים מתסמונת של רגישות-יתר חזותית מראים תסמינים כגון קשיים בעלייה וירידה במדרגות, קשיים בתפיסת כדור, רגישות לאור חזק, הצצה בסדרת מבטים קצרים, הצצה מזווית העין ועוד. נראה שצבע העדשות משנה את קצב עיבוד המידע של המוח . מומחה ביישום השיטה יאבחן ויתאים לכל אדם את הצבעים המדויקים שיעזרו לו. האבחון מבוסס על התנהגויות לא-מילוליות, ולכן אינו תלוי ביכולת התקשורתית של הנבדק.

אמצעי בטיחות

איתורן

אם לילד/בוגר יש נטייה לשוטט או לברוח, ניתן להסתייע באיתורן אלקטרוני. את האיתורנים ניתן לענוד על פרק היד או הקרסול. חלקם מעוצבים בצורת צעצוע צבעוני שמצמידים לנעל או לחגורה של הילד.

האיתורן מופעל על ידי שלט שנמצא על מחזיק מפתחות בידי ההורים. חלקם מצלצלים באופן אוטומטי ברגע שהילד יתרחק יותר מכמה מטרים, ואחרים מחוברים למערכות GPS.

חשוב לבדוק אם הילד יכול להסיר בעצמו את האיתורן, מה אורך חיי הסוללה של המכשיר והאם הוא עמיד במים.

רצועת אחיזה לילד

אמצעי לשמור על ילדך בכל גיל קרוב ובטוח כאשר אתם נמצאים באזורים צפופים שעלולים להיות מסוכנים, כגון קניונים,פארקים וכו. הרצועה נמתחת ומאפשרת לילדך להסתובב בחופשיות בלי להתרחק מדי, על מנת שלא ילכו לאיבוד במקומות ציבוריים.

קסדות הגנה

על מנת להגן ראשו של הילד מפגיעה עצמית או עקב חוסר מודעות לסכנות ניתן להשתמש בקסדת ראש, עשויה מחומר מוקצף וקל וניתנת לחבישה בכל עת. ניתן להגן על הראשים גם בעת משחק במרחב הביתי ובגינות משחקים.

*ניתן למגן בעזרת ספוגים מיוחדים אזורים שונים בחלל, וכן חפצים כגון: שולחן , כיסא, או כל דבר היכול להוות מקור לסכנה