גיל רך

עד גיל 3 – המסגרות הן באחריות משרד הרווחה
לגיל זה קיימות שתי אפשריות : מעון יום שיקומי או מעון יום רגיל בסיוע סמך מקצועי

מעון יום שיקומי

חוק מעונות יום שיקומיים משנת 2000 קובע את זכותם של פעוטות עם מוגבלות, לרבות אוטיסטים, לטיפול ולחינוך במסגרות יום ייעודיות. הפעוטות מטופלים על ידי צוות מקצועי מיומן ולכל ילד מותאמת תכנית חינוכית אישית על פי צרכיו ויכולותיו. במסגרת מעון היום מקבלים הפעוטות מכסת בריאות במימון משרד הבריאות, הכוללת 14 שעות שבועיות של טיפולים פרא רפואיים ישירים ועקיפים כגון: קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פסיכולוג והדרכה וליווי להורים פיקוח רפואי ועוד.

למי לפנות? למחלקה לשירותים חברתיים באזור מגוריכם ולבקש הכרה של היחידה לטיפול באדם עם אוטיזם במשרד הרווחה.

אלוטף
אלוטף הינו מעון יום שיקומי המיועד לפעוטות שאובחנו עם אוטיזם ומופעל על ידי אלו"ט. על האלוטף מפקחים משרדי הרווחה והבריאות.

מעון אלוטף הפועל בגישה אינטגרטיבית-התפתחותית
המטרה המרכזית באלוטף הפועל על פי הגישה האינטגרטיבית–התפתחותית היא להפגיש את הילד עם חוויות תקשורתיות חיוביות ומשמעותיות כדי לעודד ולחזק את חיבורו לאינטראקציות חברתיות.

הצוות המקצועי באלוטף מתייחס לרצף ההתפתחותי של הפעוטות, והטיפול מבוסס על הבנת הלקות ואפיוניה הספציפיים, תוך איסוף ואימוץ עקרונות משיטות טיפוליות שונות והתאמתן באופן אישי לצרכי הילד הספציפי ומשפחתו. התכנית הטיפולית נבנית על ידי צוות רב מקצועי. הילדים מקבלים טיפולים מאנשי צוות פארא-רפואי: קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, מטפלת ריגשית ומנתחת התנהגות כמו גם שעות טיפול פרטני וקבוצתי המועברות על ידי הגננת והמטפלות החינוכיות (בנות שירות ומטפלות בשכר) שעברו הכשרה וממשיכות לקבל הדרכה יומיומית מהצוות המקצועי לאורך השנה. הצוות הרב מקצועי מקבל הדרכות שוטפות על פי תחום ידע מצוות מדריכות בכיר הכולל קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, פיסיותרפיסטית, פסיכולוגית ומנתחת התנהגות. התכנית הטיפולית של הילד הינה כוללנית ונותנת מענה למכלול תחומי ההתפתחות, כולל, מיומנויות שפה ותקשורת, מיומנויות חברתיות, מיומנויות משחק, מיומנויות קוגניטיביות, מיומנויות מוטוריות (גסה ועדינה) וכישורי חיים.

כל אדם המעורב בחיי הפעוט הוא בעל עוצמות וידע ולכן ביכולת ההורים לתרום לראיה ההוליסטית של ילדם. צוות האלוטף מזמין את ההורים להיות שותפים, ולעזור להעצים את איכות הטיפול וההתקדמות של הילד. השותפות תתבטא בהדרכת הורים ובבניית תוכנית טיפולית אישית על פי הצרכים.

מעון אלוטף הפועל על- פי עקרונות הגישה התנהגותית
במסגרת האלוטף, לכל ילד נבנית תוכנית טיפולית אישית על פי צרכיו. התכנית נבנית על ידי צוות רב מקצועי בהובלת , מנתחת התנהגות. הילדים מקבלים טיפולים מאנשי צוות פארא-רפואי, קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק כמו גם שעות טיפול פרטני בגישה ההתנהגותית המועברות על ידי מטפלות (בנות שירות ומטפלות בשכר) שעברו הכשרה וממשיכות לקבל הדרכה יומיומית מהצוות המקצועי לאורך השנה. הצוות הרב מקצועי מקבל הדרכות שוטפות על פי תחום ידע מצוות ייעוצי בכיר הכולל קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, פיסיותרפיסטית, פסיכולוגית ומנתחת התנהגות. היועצות המגיעות לגן, בנוסף להדרכה, צופות בילדים ומשלבות דגשים על פי תחום הידע הספציפי בתכניות הפרטניות של הילדים.

התכנית הטיפולית של הילד הינה כוללנית ונותנת מענה למכלול תחומי ההתפתחות כגון, מיומנויות שפה ותקשורת, מיומנויות חברתיות, מיומנויות משחק, מיומנויות קוגנטיביות, מיומנויות מוטוריות (גסה ועדינה) וכישורי חיים.

שיתוף הפעולה עם ההורים הוא חשוב והכרחי לשם בניית התוכנית הטיפולית עבור ילדכם. ההורים יצביעו על הצרכים ההתפתחותיים של הילד ויקבעו את המטרות הטיפוליות יחד עם הצוות. כמו כן, חלק מהתהליך הטיפולי כולל הדרכה להורים, שלוקחים חלק פעיל בהכללת המיומנויות שנלמדו במעון ויישומן בסביבה הביתית והקהילתית של הילד.

ימי הפעילות ושעות הפעילות באלוטפים:
בימים א'-ה' – האלוטף פועל מ- 07:30 עד 15:30 – שעת האיסוף מתחילה ב-15:15
ביום ו' – האלוטף פועל מ- 07:30 עד 12:00 – שעת האיסוף מתחילה ב-11:45

רשימת מעונות אלוטף בארץ
לפרטים ניתן לפנות למטה חטיבת אלו"ט לטף, בטלפון 03-7238311

שם אלוטף

כתובת

טלפון 

אלוטף הרצליה

בר כוכבא 84 ,הרצליה

09-7792760

אלוטף כפר-סבא

דניאל 15 ,כפא סבא

09-7653481

אלוטף נתניה אינטגרטיבי

חטיבת הראל 7, נתניה 09-8853807

 אלוטף נתניה התנהגותי

אלנקווה 12, נתניה 072-2213330

אלוטף חולון

הפרדס 39, חולון

03-6512730

אלוטף רחובות

דויד אלעזר 29, רחובות

08-9315486

אלוטף מודיעין

נחל זהר 49 , מודיעין

08-9317155

אלוטף ראשון לציון

הצנחנים 22 ראשל"צ

03-9512302

אלוטף באר שבע

גוש עציון 10, באר שבע

08-6280431

אלוטף אסף הרופא

מרכז רפואי שמיר – אסף הרופא

08-9253175

אלוטף פתח תקווה

זליג בס 17, פתח תקווה

03-9090324

 

שילוב יחידני – מעון יום רגיל עם סיוע סמך מקצועי

שילוב במעון יום רגיל, נעשה בליווי של סמך מקצועי (סייעת), ומטרתו לאפשר שילוב ילדים עם אוטיזם במסגרת הקהילה. יחסי הגומלין בין הילדים האוטיסטים לבין ילדים אחרים יביאו בדרך כלל לשיפור בתפקוד יומיומי ולשיפור במיומנויות תקשורתיות וחברתיות. הסייעת משתלבת בתכנית החינוכית של המעון כשהיא צמודה לפעוט ומתווכת עבורו את הפעילות הנעשית במעון, במטרה לשפר את מכלול מיומנויותיו.

• השירות ניתן אך ורק במסגרת מעונות יום ציבוריים המוכרים על ידי  משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים (ויצ"ו/ נעמ"ת/ אמונה) ואינו ניתן במסגרות חינוך פרטיות.

• על ההורים להיות מעורבים ולהעביר אינפורמציה מהצוותים הטיפוליים של הילד לצוות הגן ולסיעת המשלבת

למי לפנות? למחלקה לשירותים חברתיים באזור מגוריכם ולבקש הכרה של היחידה לטיפול באדם עם אוטיזם במשרד הרווחה.