המעבר לדיור חוץ ביתי: מכסות דיור חוץ ביתי לאוטיסטים / דורון יזהר

מכסות לדיור חוץ ביתי לאוטיסטים

אני פעיל באלו”ט ובמסגרות נוספות מעל 12 שנה, כמעט מאז האבחון. מתוקף הפעילות הזו אני מודע לפערים הגדולים בין ההיצע של מקומות בהוסטלים לבין הביקוש. הדעות חלוקות בין אנשי המקצוע השונים לגבי מספר האוטיסטים המאובחנים בכל שנה, אבל כולם תמימי דעים שקצב הגידול הוא משמעותי ועומד על כמה מאות בכל שנה! נכון שלא כולם יזדקקו לדיור חוץ ביתי, אבל אפילו אם רבע מהם יזדקקו לדיור חוץ ביתי, ברור שהמדינה שלנו לא ערוכה לכך. מרבית הבתים לחיים בארץ מתנהלים בתקנים של 24 דיירים בכל בית עם חלוקה של 3 דירות בנות 8 דיירים כל אחת. קצב פתיחת בתים חדשים לחיים הוא אחד או שניים בשנה. קל לבצע ספירה פשוטה ולהבין שמצוקת המקומות היעודיים לאוטיסטים תלך ותגבר עם השנים. החששות שלנו היו שאם נדחה את התהליך שהוצע לנו עכשו, נסתכן בכך שכאשר נרצה לאתר מקום עבור בננו לא נמצא משהו מתאים לצרכיו ומאידך לא נוכל יותר לשרוד. התוצאה של מצב כזה היא הרת אסון גם לנו כמשפחה ובעיקר לבננו כאדם. לפיכך החלטנו להתחיל בהליכים לקראת קליטתו בהוסטל יובלים.

בירוקרטיה

תהליך ההעברה להוסטל כולל מילוי טפסים וכמובן גם אישורים מגורמים שונים. זהו תהליך מעיק אבל אין ברירה וחייבים לעשותו. רמת שיתוף הפעולה שקבלנו מכל הגורמים היתה מדהימה: הדו”ח החינוכי מביה”ס היה מוכן תוך יומיים, רופא הילדים חתם על האישור על המקום. נתקלנו בעיכוב קל מצד הפסיכיאטרית אבל כמה שיחות טלפון גרמו לה למלא את הטופס ולהעבירו אלינו תוך כמה ימים. כל הניירת הועברה למחלקה לשירותים חברתיים במשגב וזו מילאה דו”ח סוציאלי ואת כל הכבודה טרחה להעביר למשרד הרווחה, היחידה לאוטיזם באזור הצפון. כמובן שקבלנו העתק מהדו”ח הסוציאלי והתמלאנו גאווה משפחתית.

ההמתנה לוועדה

השלב הבא היה הזימון לוועדת הקבלה. הבנו שתהליך הקליטה עצמו מתבצע בחודשי הקיץ כדי להתחיל את שנת הלימודים כאשר בננו יהיה כבר דייר בהוסטל, והסתמכנו על הלו”ז הזה בידיעה שאת חופשת הקיץ הקצרה (החל מה-16/8) הוא יעשה כבר כדייר בהוסטל. ככל שעברו השבועות הלחץ גבר ולקראת חודש יוני החלטתי לפנות למפקחת משרד הרווחה באזור הצפון בצורה ישירה. כמובן שהחלטה זו נעשתה תוך התייעצות עם העו”סית שלנו. המפקחת הבהירה לנו שלא מקובל שהורים פונים אליה בצורה ישירה אבל טרחה וענתה שהמסמכים שלנו הועברו להוסטל וממש בקרוב יזמנו אותנו לפגישה. אין לי מושג האם בגלל הפניה שלי אליה או לא, אבל תוך שבוע התקשרו אלינו מההוסטל לתאם מועד לפגישת הכרות ומיד אחריה נקבע מועד הוועדה. ההתרגשות היתה בעיצומה.. התהליך קורה… פגישת ההכרות היתה שלנו, ההורים, עם מנהלת ההוסטל והעו”ס של ההוסטל. כמובן שעשינו סיור בהוסטל והתרשמנו מאוד לחיוב מהמקום, מהסידור שלו, מרמת הניקיון והאיבזור. אם היה לנו ספק כלשהו (ואין לנו שום ספק) הרי שהביקור הזה שכנע בבירור ובאופן חד משמעי שהמקום הזה יעשה לבננו (וגם לנו) רק טוב. בפגישת ההכרות הובהר לנו שתהליך הקליטה של בננו יהיה במהלך חודש ספטמבר, כאשר פעילות ביה”ס תשמש לו עוגן בטוח שהרי בתקופה זו ביה”ס פועל במתכונת מאורגנת ומוכרת לו (בניגוד לתקופת הקיץ). על אף שזה לא ממש תאם את הציפיות שלנו, ואמרנו זאת, קבלנו את החלטת הצוות המנהל של ההוסטל. הוסבר לנו תהליך הקליטה, מפגשי ההכנה עם ההורים, ועוד סידרה של עניינים טכניים. יומיים לאחר פגישת ההכרות התקיימה הוועדה שנכחו בה מלבדנו ומנהלת ההוסטל והעו”ס של ההוסטל גם העו”ס שלנו במשגב, המפקחת מטעם משרד הרווחה ונציג של הארגון שמפעיל את ההוסטל. הפגישה היתה טובה ומועילה. סיפרנו על בננו ועל המשפחה שלנו ובעיקר מה הביא אותנו להחלטה ומדוע עכשו. יצאנו מהוועדה בתחושה טובה.

החלטת הוועדה

לפני כמה ימים קבלנו את ההודעה הרשמית של הוועדה שהוחלט לקבל את בננו להוסטל עם לו”ז מפגשי ההכנה שבסיומם הוא יעבור לגור בהוסטל. תאריך המעבר להוסטל נקבע לאחד הימים שלפני יום כיפור תשע”א. למחרת ההודעה התקשרה אלינו העו”ס של ההוסטל ואמרה שיש אפשרות לקלוט את בננו עוד בחודש אוגוסט. הוא יעבור להיות דייר בהוסטל יובלים ביום שני ה-9/8/10 ומשפחתנו תפתח פרק חדש בחייה.

לפנינו עוד דרך של הסתגלות למצב הקיים. בטוחני שהתקופה הקרובה לא תהיה פשוטה, אבל היא תיטיב עם בננו ועם יתר המשפחה.

על חבלי הקליטה וההסתגלות בטור הבא.

אשמח לקבל ולקרוא תגובות. אפשר גם לתיבת המייל שלי: izhard1@walla.com

תודה על הסבלנות, דורון.