הורים

צרו איתנו קשר בטלפון 03-6703077

הורים אשר ילדם אובחן על רצף האוטיזם, נחפשים לעולם חדש מלא במידע ומבלבל. בשלב הזה הורים יכולים לחוות להרגיש ולחשוב דברים שונים:

  • צורך להיות ממוקדים במטרה למצוא לילד טיפול ומסגרת חינוכית ולעשות את הדברים המקדמים מטרות אלה .
  • צורך לקחת זמן לעכל ולעבד את הבשורה ורצון לדבר עם הורים אחרים שהיו במצב דומה.
  • רצון לשים בצד את הידיעה עד לשלב בו תהיה תחושה של מסוגלות להתמודד עם האבחנה ומשמעותה .

אבחון ילד על הספקטרום האוטיסטי היא חוויה לא פשוטה החושפת את ההורים ובני המשפחה לתחושות רבות: צער, עצב, כעס , תסכול. חשוב לדעת כי תחושות אלה ואחרות של כל אחד מבני המשפחה הינן טבעיות ומשותפות להורים ובני משפחה רבים . אנו יודעים מניסיון רב שנים כי התחושות והאתגרים העומדים בפני כל אחד מבני המשפחה עשויים להיות שונים ומגוונים, וההתמודדות המתאימה לכל אחד שונה גם היא .

הצעה להקלה רגשית:

קבוצת התמיכה- לשתף, לדבר עם הורים אחרים
" לדרך ארוכה יוצאים לא רק עם תרמיל ומקל אלא גם עם חבר".
הורים רבים טרודים מאוד בשגרת היומיום המפרכת הכוללת עבודה, אינסוף הסעות לטיפולים שונים לילד , טיפול בילדים הנוספים,מטלות הבית ועוד..
לעיתים הורים שוכחים לאפשר לעצמם לעצור את מרוץ החיים בכדי לתת מקום להתמודדות האישית הלא פשוטה של עצמם. מטרתה של קבוצת התמיכה היא ליצור מקום בטוח בו נפגשים הורים עם הורים אחרים המתמודדים עם קשיים וחוויות דומות . הקבוצה מאפשרת לדבר על הכל לקבל אך גם לתת להורים אחרים.
הורים רבים שעמדו בקשר עם הורים אחרים חשים כי קשר זה נותן להם נחמה, כתוצאה מההרגשה שהם לא היחידים החווים לחצים ותחושות אלו. לדברי הורים רבים הם קיבלו את העצות המועילות ביותר מהורים אחרים, המתמודדים עם אתגרים דומים לשלהם.
קבוצות תמיכה של הורים, אחים/אחיות וסבים/סבתות קיימים במרכזי אלו"ט למשפחה. בנוסף, ישנה גם תמיכה בקו הפתוח של מרכז אלו"ט למשפחה (המאויש בערב על ידי הורים).

הצעות להקלה בהתמודדות:

לקחת זמן להורים ולחברי המשפחה האחרים – על מנת למנוע שחיקה, חשוב שהורים ימצאו זמן לעצמכם. הורים נוטים להגיב להצעה כזו ואומרים שאין להם דרך מעשית למצוא זמן לעצמם. אולם, חשוב לזכור שאפילו מספר דקות ביום יכולות לעשות הבדל. יש הורים שעושים דברים פשוטים כגון לשתות קפה ביחד, כדי להרגיש יותר טוב. הורים, זקוקים למילוי מצברים על מנת לשמור על הכוחות שלכם.
בתוך העומס הגדול חשוב להקדיש זמן גם לילדים האחרים במשפחה,גם הם חווים חוויות ותחושות לא פשוטות והם זקוקים לזמן ולתשומת לב אישית .

חיפוש אנשי מקצוע ושירותים בקהילה – שירותים הקיימים בקרבת מקום המגורים יכולים לעזור למצוא הדרכה שתאפשר להתמודד ולקדם את הילד. חלק מהשירותים הקהילתיים משתנים בין רשות מקומית אחת לשנייה. בכל מקרה, בררו מה ניתן לקבל במחלקת הרווחה במקום מגוריכם.

יש תחושה כי אחד מחברי המשפחה זקוק לעזרה? חשוב להיות אקטיביים ולחפש עבורו עזרה. לעיתים הדבר כרוך בהמתנה בתור לאיש מקצוע, במילוי טפסים ובהתעסקות עם הבירוקרטיה. תהליכים אלו עלולים להיות מורכבים, אולם לטווח הארוך – הם כדאים.
למידע נוסף: צעדים ראשונים – חוברת להורים שילדם אובחן על רצף האוטיזם